Biuro Informacji kredytowej a zdolność uzyskania kredytu

Otrzymanie kredytu gotówkowego zależy od wielu czynników. Najważniejsze jest jednak, aby być dla banku wiarygodnym. Wiarygodność sprawia, że bank ma większe zaufanie do danego klienta, ponieważ jest znacznie bardziej pewny, że pożyczone pieniądze zostaną zwrócone. Wejdź na ulicafinansowa.pl/kredyty-gotowkowe i zobacz jak wybrać najlepszy kredyt i który bank Ci go udzieli.

Na wiarygodność składa się wiele czynników. Wiek, stan cywilny, zarobki, styl życia. To wszystko wpływa na zdolność kredytową danej osoby. Najważniejszym czynnikiem jest jednak historia kredytowa.

Historia kredytowa

Na historie kredytową składają się wszystkie kredyty, zadłużenia, pożyczki a nawet zobowiązania jak np. mandaty, które miały miejsce w życiu klienta. Zbierane są one w Biurze Informacji Kredytowej, gdzie dokładnie rejestrują każdy wzięty kredyt, termin spłacania rat, a nawet spłacanie wszelkich mandatów i grzywny, które osoba otrzymała.

System ów łączy wszystkie większe i bardziej rzetelne banki i dostarcza im potrzebnych informacji w razie takiej potrzeby. Oznacza to, że za każdym razem, jak klient będzie chciał wziąć kredyt, bank zwróci się o informacje do BIK-u, który wykaże, czy dana osoba spłacała dotąd zadłużenia regularnie czy opóźniała je, a więc czy były z nią problemy. Nawet nieopłacone mandaty mogą stać się problemem przy chęci uzyskania w późniejszych latach kredytu.

Aby mieć dobrą historie kredytową należy wyłącznie spłacać raty w terminie. Do takiej historii należy również karta kredytowa. W każdej karcie kredytowej istnieje termin bezodsetkowy, co oznacza, że spłacanie zadłużenia w tym terminie będzie nieobjęte odsetkami i posiadacz takiej karty oddaje tylko pieniądze, które wydał. Jeśli będzie spłacał pożyczki w terminie bezodsetkowym, zostanie to zapisane w danych BIK-u, a więc i zwiększy wiarygodność klienta. Warto więc uważać na termin spłaty karty kredytowej.

Dobre strony BIK

Historia kredytowa zgromadzona w Biurze Informacji Kredytowej może się okazać pomocna jak i szkodliwa. Działa na korzyść klienta banku w momencie, kiedy informują o spłaconych kredytach. Każde zadłużenie, które było wzięte i opłacone w terminie zapisuje się na korzyść danej osoby. Staniemy się bardziej wiarygodni dla banku niż osoby, które miały problemy ze spłatą a nawet niż osoby, które historii kredytowej jeszcze nie posiadają.

Można w ten sposób poprawić swoją historię kredytową. Wzięcie małej pożyczki i spłacanie jej w regularnych ratach dowiedzie uczciwości klienta i poprawi jego wizerunek, jeśli wcześniejsze kredyty były różnie spłacane.

Opłaca się również wziąć kartę kredytową. Zadłużenie na małe sumy i spłacanie ich w terminie podniesie liczbę punktów naliczanych przez BIK. Jednocześnie jest to bardzo dobra opcja dla osób młodych, które dopiero zaczynają zarabiać. W ten sposób zaczynają budować swoją historię kredytową i kiedy zajdzie potrzeba wzięcia kredytu gotówkowego, dostaną niższe oprocentowanie.

Złe strony BIK

Na niekorzyść klienta banku BIK działa wtedy, kiedy miał on problemy ze spłacaniem rat na czas. Bank dowiaduje się wtedy, że może mieć w przyszłości kłopot z odebraniem pożyczonych pieniędzy, co zmniejsza wiarygodność klienta.

Zła historia kredytowa nie sprawi, że klient kredytu nie otrzyma. Wielokrotnie kończy się to zwiększonym oprocentowaniem kredytu, a więc i większymi kosztami. W skrajnych przypadkach bank może jednak odmówić udzielenia kredytu.

Karta kredytowa również może obniżyć możliwość wzięcia kredytu. Jest bowiem informacją, że w każdej chwili klient może się znowu zadłużyć.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s